Energetičtí šmejdi řádí-je třeba být obezřetný

od | 11 Dub 2021 | Ostatní

Dnešní příspěvek je z naší praxe a týká se tzv. energetických šmejdů.

Komu z nás se nestalo, že je oslovil zástupce firmy s “vynikající a jedinečnou nabídkou” zlepšení cen na dodávku energií? Já dnes budu popisovat konkrétní případ, kdy jednoho dne zazvonil u našeho klienta zástupce společnosti s tím, že jde zkontrolovat plynoměr. Navodil diskuzi, kdy našemu klientovi nabídl službu “optimalizace cen dodávky plynu”. Klient souhlasil a tak zástupce firmy (současně jednatel a jediný společník a pravděpodobně i zaměstnanec této firmy) vytasil předchystané lejstro s názvem informační list zákazníka, doplnil iniciály klienta, číslo odběrného místa, poučení o GDPR a nechal ho klientem podepsat. V textu se však již hovoří o rámcové smlouvě na dobu určitou dva roky bez možnosti vypovězení bez sankcí. A nejen to. Pokud by zákazník se změnou dodavatele plynu nesouhlasil, bude opět nepřiměřeně sankcionován.

Klient byl tvrdou realitou konfrontován velmi brzo při změně dodavatele plynu bez jeho vědomí. Tomu se vzepřel a byl pokutován. Na právní pomoc se obrátil v momentě, kdy se snažil předčasně a neúspěšně smlouvu ukončit a současně odmítá zaplatit nepřiměřenou pokutu.

Jak se bránit?

Je jasné, že nejlepší varianta je nic nepodepsat a neodsouhlasit. Být při takových nabídkách nanejvýš obezřetný. Pokud již odsouhlasíte, tak ujednanou smlouvu můžete ve lhůtě 14 dnů bez jakýchkoliv důvodů vypovědět a je jedno, zda-li byla ujednána po telefonu nebo přede dveřmi Vašeho obydlí. Současně vypovězte plnou moc ke zprostředkování nového dodavatele energií. Výpověď se snažte doručit na adresu firmy doporučeně a s dodejkou. Chtějte být vymazáni z databáze podvodného zprostředkovatele – energetického šmejda. Pokud s výpovědí neuspějete, kontaktujte Českou obchodní inspekci a Energetický regulační úřad. Spojte se i se svým původním dodavatelem s žádostí o pomoc. Je třeba vyvinout patřičný tlak a bránit se všemi dostupnými prostředky. Včetně případným podáním žaloby. NEBOJME SE JICH, JSOU TO JENOM ŠMEJDI.

Nejčastěji se oběťmi energetických šmejdů stávají senioři nebo příliš důvěřiví lidé.

 

Nejnovější články

Důvěřujte odborníkům

„Neznalost práva nezbavuje odpovědnosti. Znalost však často.“

Stanislav Jerzy Lec