Co je kurzarbeit ?

od | 29 Led 2021 | Korporátní právo

V současné době poslanci projednali ve druhém čtení vládní návrh zákona č.435/2004 Sb., o zaměstnanosti,  též zvaný “kurzarbeit“. Nástroj podpory zaměstnavatelů zasažených vládními opatřením v souvislosti s  “koronakrizí”. Jedná se o podporu v době částečné zaměstnanosti, kdy stát za předem daných podmínek přebírá za zaměstnavatele mzdové náklady za dobu, po níž zaměstnanec nepracuje. Mzdové náklady jsou vypláceny tak, jakoby překážky nestály na straně zaměstnavatele. Jsou poskytovány Úřadem práce. Zaměstnavatel tak nemusí propouštět zaměstnance.

Pokud vše půjde dobře, měli by poslanci schválit zákon ve druhé polovině února. Zůstává otázkou, jak bude vypadat konečná podoba zákona. Paní ministryně Maláčová hájí poněkud složitý vládní návrh včetně pozměňovacích návrhů přednesených panem poslancem Sklenákem. Ten by omezoval zaměstnavatelům při jeho uplatňování například výplatu podílu na zisku. Na straně druhé je opoziční a  jednodušší návrh paní poslankyně Pastuchové za ANO a paní Aulické – Jírovcové za KSČM, který vychází ze stávajícího programu Antivirus. Konečná podoba zákona by mohla být účinná od 1.4.2021.

Kurzarbeit lze přeložit též jako krátká práce nebo zkrácená pracovní doba. Poprvé se objevil v Německu na konci 19. století.

 

 

Nejnovější články

Důvěřujte odborníkům

„Neznalost práva nezbavuje odpovědnosti. Znalost však často.“

Stanislav Jerzy Lec