Nový limit pro odpočet darů – novela zákona o daních z příjmů

od | 20 Úno 2021 | Ostatní

Novela zákona o daních z příjmů přináší drobnou, ale důležitou změnu. Konkrétně se jedná o přechodné zvýšení limitu pro odpočet darů od základu daně z příjmů fyzických osob a od základu daně z příjmů právnických osob za rok 2020 a 2021 na 30%. Nový limit se týká i podnikatelů – právnických osob, jejichž účetním obdobím je hospodářský rok. V takovém případě si mohou uplatnit zvýšeného limitu  ti podnikatelé, jejichž hospodářský rok počíná  4. měsícem roku 2019. Pokud by daňové přiznání bylo již podáno a daně uhrazeny, lze podat dodatečné daňové přiznání a základ daně si snížit. POZOR! Dodatečné daňové přiznání lze podat nejpozději do 31. března 2021.

Menší problém vyvstává při  zadávání daňového přiznání do systému ministerstva financí ČR “adisepo” v sekci elektronické formuláře – přiznání k dani. Tam se novela zákona ještě neprojevila a tudíž při vyplnění zvýšeného limitu odečtu darů se objeví chybné hlášení. Správce daně přijímá tato přiznání a respektuje zákonné ustanovení.

Odečet darů od základu daně fyzických osob upravuje §15 odstavec 1 zákona o daních z příjmů. Odpočet darů od základu daně právnických osob upravuje §20 odstavec 8 zákona o daních z příjmů.

Jen ještě připomínám, že se zvýšeným limitem odečtu darů od základu daně je třeba počítat i u zaměstnanců, kde roční zúčtování daně provádí zaměstnavatel.

V letošním roce jsme se rozhodli i my podpořit darem smysluplný projekt. Vzhledem k tomu, že máme v Brně ZOO, která je nyní z důvodů pandemie zavřená, půjde naše podpora  tímto směrem. Je jen otázka, které zvířátko si adoptujeme :-), ale jistý tip již  máme. Určitě se o radost se všemi, co nás sledují rádi podělíme.

 

 

 

Nejnovější články

Důvěřujte odborníkům

„Neznalost práva nezbavuje odpovědnosti. Znalost však často.“

Stanislav Jerzy Lec